Založ si blog

TITUL VS. REMESLO A ČO NA TO EURÓPSKA ÚNIA?

Skupina nemenovaných novinárov sa o Slovensku vyjadrila, že máme príliš veľa vysokých škôl a univerzít a vraj sú nekvalitné. Je to pravda alebo nie?

Nie vždy bolo štúdium na vysokých školách a univerzitách také jednoduché ako dnes. V minulosti mohli študovať len vyvolení jedinci, ktorý mali mimoriadne stredoškolské výsledky a prijímacie skúšky si riadne oddreli. Dnes to tak nie je a študuje v podstate každý. Aj preto vzniká dojem, že je na Slovensku príliš veľa vysokých škôl a tým, že dajú šancu takmer každému sú považované za nekvalitné.

Keďže som študentkou len jednej univerzity nemôžem porovnávať. Samozrejme, dopočujete sa rôzne veci, niečo je pravda, niečo nie je. Každý sa sem tam na svoju školu posťažuje, málokto s tým však reálne niečo robí. Jasné, aj odísť sa dá, ale meniť školy každý rok, to tiež nie je riešenie.

Preto pre mňa nie je jednoduché vyjadriť sa. A myslím, že ani nie som dostatočne vzdelaná a informovaná o tejto problematike. Nie som predsa členom žiadnej akreditačnej komisie, ktorá o takýchto veciach rozhoduje. Som len prostá študentka a teda len pozorovateľ skutočností, ktoré sa okolo mňa dejú.

Ako všetky vysoké školy a univerzity tento rok, ani tú moju neobišla akreditácia. Takže si počkajme na výsledky odborníkov, a uvidíme ako rozhodnú. Rozhodnú o tom, či sú všetky školy na Slovensku kvalitné aj keď je ich podľa niektorých názorov možno viac ako by sa na tak malú krajinu patrilo.

Chcela by som sa ale opýtať vás. Obyvateľov Slovenska. Myslíte si vy, že je na Slovensku veľa vysokých škôl a univerzít? Myslím, že väčšina z vás by odvetila áno. Prekvapujúce sú ale výsledky štatistík ktoré informujú o tom, že každým rokom záujem o vysokoškolské štúdium klesá. Oproti minulému roku je to vraj o viac ako 5000 menej uchádzačov. A ja sa pýtam, prečo je to tak? Žeby si ľudia konečne uvedomili, že cestou k úspechu nie je len vysokoškolský titul ale aj dobré remeslo?

Podľa štatistických odhadov, je na Slovensku momentálne vysokoškolsky vzdelaných ľudí 16%. Zdajú sa vám tieto čísla nízke, keď sa vraví, že titul má už takmer každý? Aj pre smernice EU je to nízke číslo a preto chce do roku 2020 zvýšiť úroveň všetkých členských štátov a to zvýšením tohto čísla na 33%.

Myslím si však, že skutočnosť, že študenti nie sú pripravení pre prax v živote, nie je len vinou vzdelávacích inštitúcií. Samozrejme, ak vám vaša škola počas piatich rokov neumožňuje žiadnu praktickú činnosť, len teoretické vedomosti v podobe prednášok, je to trochu nefér. Avšak takúto školu by sme na Slovensku podľa mňa hľadali veľmi ťažko.

Je to najmä na študentovi a na tom, ako sa on postaví k svojej úlohe na škole. Ak bude celé dni sedieť len na intráku a večer chodiť do mesta s kamarátmi, len ťažko si osvojí prax zo svojho odboru. Každý študent by mal na škole urobiť maximum pre svoju budúcu kariéru. Veď o tom vlastne štúdium je. V dnešnom svete vám nič nepadne z neba rovno do lona, všetko si treba vybojovať vlastnými silami.

Preto nie je dôležité, koľko je na Slovensku vysokých škôl a čo sú kvalitné alebo nie. Sú to len čísla ktoré aj tak nikoho nezaujímajú. Podľa mňa je dôležité, aby študent sám urobil pre svoje vzdelanie maximum a nie len sa nechal unášať davom. Aj študent „nekvalitnej“ VŠ sa predsa môže vzdelávať sám, mimo školy. A aj „najkvalitnejšia“ VŠ z vás neurobí majstra sveta pokiaľ sa o to sami nepričiníte. To je v dnešnej situácií najdôležitejšie. Keby na sebe každý študent pracoval tak, ako na sebe pracovali študenti pred päťdesiatimi rokmi, neriešili by sme otázku či je tých vysokých škôl a univerzít na Slovensku naozaj veľa a sú nekvalitné.

Nadácia Kvapka nádeje

NADÁCIA KVAPKA NÁDEJE

21.02.2017 23:22

Nadácia založená s cieľom podporovať liečebné, školské, kultúrne a sociálne potreby chorých detí a to predovšetkým detí postihnutých nádorovým ochorením.

Slovenský zväz telesne postihnutých, základná organizácia č. 497

21.02.2017 23:15

Združujeme 140 členov a 45 detí v našej obci občanov s telesným postihnutím a ťazkým telesným postihnutím, rodičov deti s TP a rodinných prislušníkov.

Liga za duševné zdravie

21.02.2017 23:12

Spokojnosť so životom a celková kvalita života, to všetko závisí od duševného zdravia. So zlomenou dušou sa ťažko prekonávajú prekážky!

Ruthenia ensemble

Ruthenia ensemble

21.02.2017 23:10

Ruthenia je špecifický rusínsky súbor pôsobiaci v hlavnom meste Slovenska Bratislave. Prezentuje spracovanie folklóru z autentických materiálov rusínskych obcí.

Monička

Spravodlivosť umrela udupaná v špine prašných ciest...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 5935x
Priemerná čítanosť článkov: 5935x

Autor blogu

Kategórie

Archív